Stopy Aniołów

Książka Karoliny Barwicz

Książka ‘Stopy Aniołów’ już w domu na Gargano!

20 STYCZNIA 2022 GAZETA L’ATTACCO str. 21

Z POLSKI DO MATTINATY DUCHOWYMI ŚCIEŻKAMI ANIOŁA MICHAŁA
Giorgio Ventricelli

CEL „Odnajdywanie duchowości w tym, co nas otacza, w naturze jak i wewnątrz nas samych”

Warszawa. Nasza historia ma początek w polskiej stolicy, określanej kiedyś „Paryżem Północy”. W dynamicznej metropolii, bogatej w kulturę. Przemierza Europę w duchowej podróży, która pokonuje góry, morze i zawija do brzegów Gargano. Świętych Gór. Aż w końcu dociera do białej Mattinaty.

„Zakochałam się w Italii w wieku 17 lat. Studiowałam język, historię i kulturę włoską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie potem wykładałam i obroniłam doktorat z literatury włoskiej. Zawsze interesowała mnie ludzka potrzeba związana z duchowością. Poszukiwałam sacrum tak w wersach poezji jak i codziennym życiu”, opowiada L’Attacco pisarka polskiego pochodzenia Karolina Barwicz.

Od kilku miesięcy żyje w Mattinacie dzięki projektowi Anima Living Network Massimo Ciuffreda’y, który pomaga w wynajmie mieszkania oraz oferuje wsparcie tym, którzy chcą pracować w systemie smart working w małym garganicznym miasteczku. „Bez dobrego połączenia z internetem i wygodnego mieszkania w lokalizacji, która pozwala mi odczuć, gdzie się znajduję, nie mogłabym spędzić tu aż tyle czasu – mówi Karolina, dodając – pragnę podziękować Massimo Ciuffreda za wspaniałą organizację: kto pracuje smart, pragnie także doświadczać piękna, poznawać ludzi i miejsca. Ich duszę. Mieszkańcy Mattinaty przyjęli mnie bardzo ciepło: istnieje tu piękny wymiar wspólnotowości. Wiele człowieczeństwa. Doświadczam tu życia w spokoju.

Mattinata coraz bardziej okazuje się być nie tylko miasteczkiem na wakacje, ale także miejscem do życia i pracy w ciszy w ciągu roku. „W momencie, w którym Karolina zdecydowała się zostać tymczasową obywatelką naszej wspólnoty poczuła, że potrzebuje zorganizowanego wsparcia. Znalazła w sieci Anima Living Network – mówi Massimo Ciuffreda, który dodaje – skontaktowała się z nami i pierwszą rzeczą jaka ją przekonała była nasza rozmowa telefoniczna, podczas której opowiedziała mi o swoich potrzebach. To sprawiło, że nasza polska przyjaciółka poczuła się zaopiekowana, daliśmy jej pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, upewniliśmy się, że będzie miała stabilne i wydajne połączenie z internetem, udzieliliśmy porad odnośnie poruszania się po terytorium. Z Anima Living Network rozpoczęła swoje zbliżenie się do lokalnej wspólnoty tak ważne w tym szczególnym okresie w roku. Nie jest łatwo przyjechać z zagranicy i żyć w małym włoskim miasteczku”.

Piękno miejsca z pewnością nie wystarcza. Celem Anima Living Network jest uczynienie tej wspólnoty konkurencyjną, trzeba wiedzieć jak przyjąć ten nowy rodzaj pracowania i życia. „Mattinata jest bohaterem międzynarodowej historii gościny, wspólnoty zdolnej przyjąć i towarzyszyć w wymiarze ludzkim i zawodowym”, podsumowuje Massimo Ciuffreda.

Dwa razy w roku Karolina planuje duchowe retreaty na Gargano. „Organizuję retreaty dla międzynarodowych gości przyjeżdżających min. ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec – mówi Karolina, która tłumaczy – nie są to tylko wyprawy z przewodnikiem, zapewniam uczestnikom przeżycie kompletnego duchowego doświadczenia złożonego z medytacji, yogi i pełnego zanurzenia się w naturze.” Kontynuuje pisarka: „Wszystko to narodziło się przez ‘przypadek’. Wiele lat temu wakacje w Taranto nie doszły do skutku w ostatniej chwili. Jako alternatywę kolega zaproponował Gargano. Gdy po raz pierwszy postawiłam stopę na Monte Sant’Angelo i w grocie Archanioła Michała, zrozumiałam, że napiszę powieść.”

Pierwszy trud literacki Karoliny nosi tytuł znaczący dla tych, którzy żyją na ziemi Mikaela: Stopy Aniołów. „Pisanie tej książki było jak do tej pory najbardziej fascynującą przygodą mojego życia – mówi Karolina, która dodaje – jak wszyscy pisarze na początku używałam tylko mojej wyobraźni. Potem jednak poświęciłam pięć lat na badania archeologiczne, antropologiczne, historyczne i duchowe związane z tym terytorium, by napisać powieść”.

Książka zostanie zaprezentowana 8go marca, data wybrana nieprzypadkowo, gdyż powieść ta jest opowieścią o świcie kobiecej mocy. „Międzynarodowe święto kobiet wydaje mi się właściwą okolicznością, by zaprezentować książkę, która opowiada o kobiecej duchowości, zupełnie innej od męskiej, z którą mieliśmy do czynienia przez ostatnie 6000 lat – mówi Karolina, która wyjaśnia – wcześniej dominowała duchowość kobieca związana z ziemią, naturą i ciałem, stanowiącym naczynie świętości. Mężczyzna musi duchowości szukać, kobieta nią żyje, gdyż sama jest strażniczką sacrum”.

Polska pisarka dodaje: „W książce opowiadam dawny mit związany z boginią Tarą i duchowością, kobiecym kapłaństwem, które upadło przez wieki, jednak teraz odradza się wraz z powrotem do natury i do korzeni człowieczeństwa.” Mówi dalej podsumowując: „Kobiece ciało tak jak ciało Ziemi, lasy, góry, źródła i groty, jest najstarszą świątynią znaną ludzkości. Musimy na powrót zacząć je tak traktować. Jednak by tak się stało, najpierw kobiety same muszą się na ten fakt przebudzić i na nowo odkryć korzenie duchowości.


INICJATYWA
OD 4 DO 11 MAJA SOULBODY RETREAT NA GARGANO PO ODKRYWANIE DUSZY
W tym roku pierwszy z dwóch duchowych retreatów organizowanych przez polską pisarkę Karolinę Barwicz odbędzie się w maju. Będzie to doświadczenie, w którym nie chodzi tylko o wyprawy z przewodnikiem, lecz również medytacje, yogę i pełne zanurzenie się w naturze ziemi Gargano. Retreat ma na celu połączenie uczestników z energiami świętych gór Gargano, tak bardzo czczonych przez dawne ludy Daunów (Monte Sant’Angelo, Monte Sacro, Monte Saraceno). Spotkanie z Archaniołem Michałem w jego grocie sanktuarium położonej na dawnym szlaku pielgrzymkowym via Francigena, będzie głównym punktem duchowej wyprawy. Uczestnicy będą mogli również uspokoić swoje umysły w wodach Adriatyku, w wapiennych grotach i zatokach, doświadczyć: regenerującej i energetyzującej yogi na powietrzu, wspartej eterycznymi olejkami z Gargano; autentycznych i intensywnych smaków włoskiego slow foodu, bio kolacji z domowej kuchni. Wszystko w wyjątkowej scenerii, złożonej z jasnego światła i kontrastów, intensywnych kolorów i zapachów. Retreat organizowany jest w maju i we wrześniu, kiedy bio-promieniowanie na Gargano jest najsilniejsze w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów swój egzemplarz!

Zamów swój egzemplarz!

TUTAJ

Poszukująca duchowej tożsamości Ines powraca do nadmorskiego miasteczka na południu Włoch, nieopodal otoczonej kultem groty archanioła Michała. Pomiędzy spadkiem po ciotce, zagadkową chorobą miejscowych kobiet, intrygującym rzeźbiarzem i studnią w starej willi Ines wpada w sieć wydarzeń prowadzących ją coraz dalej na ścieżce samopoznania. Czy coś łączy zabytkową studnię, taneczną chorobę, przypisywaną ugryzieniu pająka, owianą legendą grotę i linię kobiet w jej rodzinie? Przekonaj się sama…

Zamów swój egzemplarz!

Najnowsza pocztówka